V Snine ožíva zbrojársky priemysel, vznikne viac ako 400 nových pracovných miest

Zvýšenie zamestnanosti na Zemplíne, návrat tradičnej výroby a investícia vo výške 1,3 milióna eur na východnom Slovensku. To sú najbližšie plány spoločnosti ZVS holding, a.s., ktoré firma oznámila po dnešnej návšteve predsedu vlády Roberta Fica a ministra obrany Martina Glváča vo svojej výrobnej prevádzke v Snine. Už v lete by na mieste malo pracovať o 50 zamestnancov viac a o rok by sa výroba mala rozšíriť až na 100 pracovníkov. Po plánovanom vybudovaní vývojového centra by v najbližších rokoch mali v Snine nájsť nové pracovné príležitosti ďalšie stovky ľudí.

„Teší ma, že sú tu veľmi významné zárodky obnovovania výroby v meste, ktoré má dlhodobú tradíciu strojárskej výroby. Chcem oceniť, že náš partner sa rozhodol investovať a zvýšiť počet zamestnancov,“ konštatoval predseda vlády Robert Fico. „Vracia sa sem tradičná výroba, čo my plne podporujeme,“ dodal.

Investícia do prevádzky v Snine zapadá do súčasnej rezortnej stratégie oživovania zbrojárskej výroby na Slovensku. Jej zásadnou etapou bol tiež vstup partnera do vojenských opravárenských podnikov v Novákoch a v Trenčíne v rokoch 2013 a 2014. Výsledkom tohto kroku bolo zníženie závislosti na zákazkách od štátu, nárast zamestnanosti a zvyšovanie platov robotníkov. „Aj pri cestách po svete urobím všetko v prospech oživujúceho sa slovenského a v tomto prípade československého zbrojárskeho priemyslu,“ povedal minister obrany Martin Glváč. „Takéto spoločné projekty sú už pripravené a spoločne by sme mohli postupne zaberať tie trhy, ktoré sme po 90tych rokoch stratili,“ uzavrel.

Prevádzka v Snine je v regióne dôležitým zamestnávateľom. Už súčasní zamestnanci si mesačne domov odnesú „vyššiu mzdu, ako je priemer v slovenskom hospodárstve,“ uviedol predseda predstavenstva ZVS holding a.s., Marián Goga.

V prevádzke sa v súčasnosti vyrábajú telá striel a munície. Po príchode investície by mal objem výroby vzrásť viac ako šesťnásobne. Štát v spoločnosti ZVS holding a.s., vlastní 50 percent akcií.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - KOd - Dátum: 07.02.2016
Hodnotenie:
Čítanosť: 1842


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu