P. Gajdoš: Kybernetická bezpečnosť je jednou z našich kľúčových úloh

Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes v Bratislave otvoril konferenciu o spolupráci v oblasti kybernetickej obrany. Ide o prvé podujatie s medzinárodnou účasťou, ktoré usporiadal rezort obrany počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Jej cieľom je prediskutovať na expertnej úrovni možnosti spolupráce v rámci kybernetickej obrany.
 
 „Kybernetický priestor bol na samite NATO vo Varšave uznaný za 5. operačnú doménu. A aj nedávno prijatá Globálna stratégia pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Európskej únie potvrdila, že kybernetická obrana zostáva jednou z kľúčových úloh obrany.Je potrebné, aby sa aj Európska únia viac zameriavala na kybernetickú bezpečnosť. Prioritou je otvorený, voľný ale predovšetkým bezpečný kybernetický priestor. No členské krajiny musia byť zároveň pripravené čeliť všetkým hrozbám,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš.
 
Ako ďalej uviedol, Európska únia by mala podporiť politickú, operačnú a technickú spoluprácu členských štátov v kybernetickej bezpečnosti, ale aj rozšíriť spoluprácu s kľúčovými partnermi, ako USA a NATO.
 
Rezort obrany venuje kybernetickým hrozbám veľkú pozornosť. Posilnenie boja proti tomuto druhu hrozieb zaradil aj do návrhu Bielej knihy o obrane SR. A veľký úspech v tejto oblasti zaznamenali aj slovenskí vojaci, ktorí boli na nedávnom najväčšom a najmodernejšom medzinárodnom cvičení NATO Locked Shields 2016 vyhodnotení ako najlepší z 26 krajín.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 20.07.2016
Hodnotenie:
Čítanosť: 3316


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu