Ministri obrany SR a ČR podpísali zmluvu o spolupráci pri ochrane vzdušného priestoru

Ministri obrany SR a ČR Peter Gajdoš a Martin Stropnický dnes pred rokovaním Severoatlantickej rady v Bruseli podpísali „Zmluvu medzi Slovenskou a Českou republikou o spolupráci pri vzájomnej ochrane vzdušného priestoru“. Návrh na uzavretie zmluvy už v decembri  schválila vláda SR. Zmluva musí byť ešte schválená Národnou radou SR a ratifikovaná prezidentom. Po výmene ratifikačných listín nadobudne platnosť v prvý deň nasledujúceho mesiaca.

Podpis tejto zmluvy je pre obe krajiny historickým momentom a nepochybne potvrdzuje dlhodobo nadštandardné vzťahy medzi Slovenskou a Českou republikou,“  uviedol minister obrany Peter Gajdoš s tým, že pôjde o vzájomne výhodnú spoluprácu oboch štátov pri zabezpečovaní nedotknuteľnosti ich vzdušného priestoru. Dodal, že zmluva vytvára možnosť zabezpečovať ochranu vzdušného priestoru jedného alebo druhého zmluvného štátu v prípade potreby aj nad rámec vzájomnej spolupráce v rámci integrovaného systému protivzdušnej a protiraketovej obrany NATO (NATINAMDS).

Šéf českého rezortu obrany Martin Stropnický pri tejto príležitosti okrem iného vyzdvihol aj vynikajúcu spoluprácu medzi oboma krajinami. „Aj v rámci V4 sú niekedy rôzne názory, ale so slovenskou stranou sa vieme dohodnúť vždy veľmi rýchlo a efektívne,“ povedal.

Zmuva rozširuje spoluprácu krajín v tejto oblasti. V praxi to znamená, že ak by napríklad Slovenská alebo Česká republika prišla na čas o spôsobilosť chrániť svoj vzdušný priestor, bude to môcť na základe osobitnej zmluvy zabezpečiť druhá zmluvná strana. O prípadnom zásahu vo vzdušnom priestore sa bude rozhodovať podľa vnútroštátneho práva štátu, na území ktorého k zásahu dôjde na základe jeho žiadosti.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - KOd - Dátum: 15.02.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 958


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu