Vzdušné sily si precvičili pripravenosť na obranu slovenského vzdušného priestoru v rámci cvičenia Air Shield 2017

Vzdušné sily Ozbrojených síl SR dnes ukončili najdôležitejšiu fázu cvičenia Air Shield 2017 v Centre výcviku Lešť a na cvičisku Kolíňanský vrch. Cvičenie nadväzuje na Modrú vlnu 2016, Air Shield 2015 či Tobruq Legacy 2016. Na precvičenie spôsobilostí boli použité lietadlá MiG-29, L-39, L-410 a vrtuľníky Mi-17.
 
„Cieľom cvičenia je precvičiť operačné postupy v plánovaní, riadení a vykonávaní jednotlivých taktických činností štábov podriadených útvarov Vzdušných síl OS SR pri ochrane a obrane vzdušného priestoru SR,“zdôraznil zástupca veliteľa vzdušných síl brigádny generál Miroslav Lorinc. Zámerom tiež bolo zvýšiť komplexnú pripravenosť vzdušných síl na obranu Slovenskej republiky, ako aj na prispenie do operácií v rámci kolektívnej obrany Severoatlantickej aliancie.
 
Na cvičení sa zúčastnilo 280 príslušníkov útvarov vzdušných síl, teda taktického krídla Sliač, vrtuľníkového krídla Prešov, dopravného krídla Kuchyňa, krídla velenia riadenia a prieskumu vzdušných síl Zvolen a protilietadlovej raketovej brigády Nitra, ale tiež žilinského 5. pluku špeciálneho určenia. Príslušníci nitrianskej protilietadlovej raketovej brigády mali na Kolíňanskom vrchu k dispozícii komplety PLRK 2K12 KUB.
 
Cvičenie preverilo pripravenosť viesť operácie na ovládnutie vzdušného priestoru, súčinnosť rôznych leteckých jednotiek, ochranu a obranu letísk, ale aj činnosť pri pátraní a záchrane. Riadené bolo pritom dištančne prostredníctvom moderných technológií, čím boli vojaci schopní svoje úlohy podrobnejšie a plnohodnotnejšie vyhodnocovať priamo v teréne.

Autor: MO SR - Jozef Žiak/KOd, Foto: MO SR - Jozef Žiak/KOd - Dátum: 26.04.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 8543


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu