Vojaci aktívnych záloh sa v Seredi pripravujú na pomoc pri riešení krízových situácií

Vojaci aktívnych záloh už druhý týždeň pokračujú v intenzívnom výcviku, v rámci ktorého sa pripravujú na pomoc v prípade krízových situácií. Minister obrany Peter Gajdoš ich dnes spolu s veliteľom Pozemných síl Ozbrojených síl SR generálmajorom Jindřichom Jochom navštívil na cvičisku Váh Ženijného práporu v Seredi.

„Som nesmierne rád, že všetci, ktorí výcvik začali v ňom aj pokračujú a verím, že ho aj ho úspešne ukončia. A samozrejme ma teší, že aktívne zálohy sú po rokoch konečne realitou,“ povedal šéf rezortu obrany. Zároveň pripomenul, že sfunkčnenie systému aktívnych záloh je v súlade s programovým vyhlásením vlády, aktualizovanou Bielou knihou o obrane SR, ako aj programom Slovenskej národnej strany pre Bezpečný štát.

Pilotný výcvik vojakov v zálohe sa začal v pondelok 15. mája 2017. Počas prvého týždňa absolvovali vojaci streleckú prípravu, zdravotnú a poradovú prípravu. Precvičili si aj spôsobilosti zamerané na protipovodňovú ochranu civilného obyvateľstva a zachraňovanie topiacich. Počas dnešného dňa si na cvičisku Váh precvičovali zriaďovanie prievozových prepravísk a prepravu vojsk na súlodiach. Práve takúto prepravu by využili aj v prípade povodní.

V rámci pilotného projektu absolvuje výcvik aktívnych záloh celkovo 37 ľudí, z toho 8 bývalých profesionálnych vojakov, 24 vojakov bývalej povinnej základnej služby a 5 absolventov minuloročnej dobrovoľnej vojenskej prípravy. Za každý kalendárny rok zotrvania v aktívnej zálohe prináleží vojakovi motivačný príspevok v sume 600 eur, ktorý mu bude vyplatený spätne v prípade, že absolvoval aspoň 75 percent cvičenia. Zamestnávateľ je povinný umožniť takýmto vojakom účasť na cvičení.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 23.05.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 7586


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu