P. Gajdoš: Životné príbehy brig. generála Píku a A. Domanovej sú inšpirujúce aj pre dnešných mladých ľudí

Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes prijal účastníka národného boja za oslobodenie a veterána západného odboja brigádneho generála vo výslužbe Milana Píku, ako aj vdovu po významnom dôstojníkovi československej armády Ailsu Domanovú. Osobne im zagratuloval k životným jubileám a ocenil ich prínos pre slovenskú spoločnosť vo vojnovom i povojnovom období. Milan Píka dnes oslávil 95 rokov a Ailsa Domanová v máji tohto roku 90.
 
Brigádny generál vo výslužbe Milan Píka sa ako syn známeho československého dôstojníka Heliodora Píku zapojil do západného protifašistického odboja. Po návrate do vlasti a poprave jeho otca vo vykonštruovanom procese bol režimom perzekvovaný, následkom čoho stratil svoju občiansku česť aj možnosť ďalšieho uplatnenia sa v živote. Odsťahoval sa do Bratislavy, kde žije dodnes. Takisto pôvodom Britka Ailsa Domanová našla svoj druhý domov na Slovensku po tom, ako sa vydala za výsadkára Alexandra Domana. V bývalom Československu nezištne pomáhala vdovám a manželkám prenasledovaných veteránov západného odboja.
 
„Som hrdý na to, že brigádny generál Píka ako aj pani Ailsa Domanová zostali žiť na Slovensku a považujú ho za svoj domov, hoci v minulom režime zažili aj veľa zlého. Považujem za veľmi dôležité, aby sme ich prínos pre slovenskú spoločnosť naďalej oceňovali a pripomínali verejnosti. Obzvlášť mladá generácia by mala poznať osobnosti našich dejín, ktorých životné príbehy môžu byť pre ňu inšpirujúce,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš. Oboch označil za silné a nezlomné osobnosti, ktoré si právom zaslúžia britské, české i slovenské vyznamenania, ktoré im boli v minulosti udelené.
 
„Veľmi vysoko si to vážim, lebo my sme ešte tí, ktorí môžeme mládeži povedať, aby študovali, aby neutekali trvale do zahraničia, ale aby sa vrátili. Odkazujem mládeži, aby si vážili, že majú slobodu. Môžu cestovať, študovať a o tom im aj prednášam, aby pochopili, že moje deti tú možnosť nemali,“ povedala pani Domanová na stretnutí s ministrom.
 
Ako dnes uviedol brig. gen. v.v. Milan Píka Slovensko je pre neho „druhá vlasť“. „Slovensko mi zachránilo život a tomu vďačím za to, že tu môžem byť s vami. V tej dobe by som nevydržal vo svojej rodnej vlasti v Čechách. Slováci majú okrem rozumu aj srdce a tým hovoria a konajú,“ zdôraznil.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Michal Psota - Dátum: 28.07.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 13175


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu