Experti z NATO na ministerstve obrany hodnotili obranné plány

Experti z NATO na obranné plánovanie na pôde rezortu obrany rokovali s expertným tímom Ministerstva obrany SR. Cieľom bolo zhodnotiť existujúce, ako aj plánované spôsobilosti Slovenskej republiky, medzinárodné príspevky a zapojenie sa do medzinárodných aktivít. Z pohľadu obranného plánovania ide o jednu z najdôležitejších aktivít. Tím Severoatlantickej aliancie viedol riaditeľ Sekcie obranného plánovania, obrannej politiky a plánovania NATO Paul Savereux.
 
Hodnotenie obranných plánov členských krajín NATO sa ako súčasť celého procesu uskutočňuje každé dva roky. Cieľom takýchto bilaterálnych rokovaní je posúdiť ako sú zapracované požiadavky na plnenie spôsobilostí, ktorými naša krajina prispieva do tzv. Cieľov spôsobilostí 2017,“ vysvetlil generálny riaditeľ Sekcie riadenia obrany, výstavby ozbrojených síl a obranného plánovania MO SR brigádny generál Josef Pokorný, ktorý viedol rokovania za slovenskú stranu.
 
Samotné hodnotenie nadväzuje na proces pridelenia a schválenia cieľov spôsobilostí. Takýmto záväzkom je pre Slovenskú republiku napr. dosiahnutie plnej operačnej pripravenosti mechanizovanej brigády. NATO rokovaním, aké sa v týchto dňoch koná na Slovensku získa informáciu o reálnej schopnosti Aliancie plniť svoje úlohy v kontexte Strategickej koncepcie NATO a tiež komplexný obraz o spôsobilostiach a plnení obranných plánov spojencov.
 
Paula Savereuxa prijal aj štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák. Na stretnutí bolo deklarované, že nové strategické dokumenty a plány spolu s vyššími investíciami do obrany vytvárajú predpoklady na to, aby sa Ozbrojené sily SR po dlhých rokoch úpadku znovu začali rozvíjať a Slovensko bude schopné lepšie zabezpečiť svoju obranu a tým aj záväzky, ktoré v NATO na seba prevzalo.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Pavol Vitko - Dátum: 24.11.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 19426


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu