Vojaci oslávia Deň Ozbrojených síl SR, otvorené budú aj útvary

Obrázok k článku
Profesionálni vojaci oslávia v sobotu 22. septembra 2018 v Brezovej pod Bradlom Deň Ozbrojených síl SR. Zároveň si pri tejto príležitosti pripomenú 25. výročie vzniku Slovenskej republiky a jej ozbrojených síl. Pre návštevníkov sú pripravené ukážky pozemnej, ako aj leteckej techniky, dynamické a statické ukážky. Zároveň pri príležitosti tohto dňa zorganizuje väčšina útvarov na Slovensku v piatok 21. septembra 2018 deň otvorených dverí, v rámci ktorého sa bude môcť verejnosť zoznámiť s prácou profesionálnych vojakov.
 
„Naše ozbrojené sily už štvrťstoročie garantujú obyvateľom Slovenska bezpečnosť. Pre občanov sú tu teda už 25 rokov nepretržite 24 hodín 7 dní v týždni. Častokrát sa však stretávame s tým, že verejnosť nevie, čo konkrétne naši vojaci robia, preto sme sa pri príležitosti ich sviatku rozhodli otvoriť naše útvary verejnosti,“ vysvetlil minister obrany Peter Gajdoš. Ako ďalej doplnil, oslavy vyvrcholia v sobotu v Brezovej pod Bradlom, kde budú pre návštevníkov pripravené ukážky bojových vozidiel, ako aj dynamické ukážky novej leteckej techniky, dopraveného lietadla Spartan C-27J, ako aj viacúčelového vojenského vrtuľníka UH-60M Black Hawk. „A chýbať nebude ani prototyp bojového obrneného vozidla 8x8, ktorý je jedinečným produktom slovenského obranného priemyslu,“ dodal.
 
Pri tejto priblížil náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Daniel Zmeko historický kontext tohto dňa. „Prvé vystúpenie slovenských dobrovoľníkov je jedným z pilierov na ktorých stoja naše vojenské tradície. Práve toto výročie si v podobe Dňa ozbrojených síl pripomenieme v historickom kraji pod Bradlom, ale aj v jednotlivých útvaroch a zariadeniach. Preto sa teším na hojnú účasť verejnosti, ktorá príde s nami osláviť sviatok nás vojakov,“ povedal.
 
Deň Ozbrojených síl SR si Slovensko pripomína pri príležitosti víťazstva slovenských dobrovoľníkov nad uhorskými jednotkami a maďarskými národnými gardami v bitke pri Brezovej pod Bradlom v roku 1848.
 
Útvary Ozbrojených síl SR, ktoré zorganizujú 21. septembra 2018 vo svojich priestoroch deň otvorených dverí sú v Leviciach, Seredi, Trebišove (21. zmpr aj 23. mopr), Michalovciach (22. mpr aj shdo), Prešove, Martine (ZaVaMD, oppr, 11. mpr, StrCaP), Trenčíne, Ružomberku, Liptovskom Mikuláši, Nemšovej (Zásobovacia Základňa I aj Zásobovacia Základňa II), Zemianskych Kostoľanoch, Nitre, Sliači a v útvare vo Zvolene. Pre verejnosť budú otvorené v čase od 9.00 h do 12.00 h.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - ilustračné - Dátum: 20.09.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 5667


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu