Jánošík opäť ožíva: profesionálny umelecký súbor sa vracia po 14 rokoch
- Autor: MO SR
- Foto: TASR
- Dátum: 27.04.2026
- Zdieľaj: Zdieľať na Facebook
Ministerstvo obrany Slovenskej republiky obnovuje činnosť Vojenského umeleckého súboru (VÚS) Jánošík, ktorý bol v minulosti zrušený k 1. januáru 2012. K 1. aprílu 2026 súbor opätovne vznikol ako profesionálne umelecké teleso so sídlom vo Zvolene. VÚS Jánošík bude pôsobiť ako komplexný umelecký súbor pozostávajúci z tanečnej, hudobnej a speváckej zložky. Okrem tradičného folklórneho zamerania sa jeho činnosť rozšíri aj o moderné a scénické formy umeleckého spracovania, čím reflektuje súčasné trendy a potreby kultúrneho prostredia. Súbor bude pôsobiť v priestoroch Kultúrneho domu železničiarov vo Zvolene, ktorý postupne prejde stavebnou revitalizáciou.
„Verím, že začíname opäť písať jeden úspešný príbeh, v ktorom sa stretlo viacero skutočností a nakoniec vytvorili niečo, čo môže byť do budúcna veľmi pekným príbehom úspechu. Jánošík bol dlhé roky neoddeliteľnou súčasťou ministerstva, preto je veľmi dôležité, aby sme kultúru a tieto tradície mohli podávať ďalej aj v podobe profesionálnej scény predurčenej nielen na rozdávanie radosti a povznesenia pre verejnosť ale aj na štátnu reprezentáciu, ktorú takéto súbory štandardne vykonávajú aj v iných krajinách,“ skonštatoval podpredseda vlády a minister obrany SR R. Kaliňák.
„V rokoch 1999 až 2004 bolo v tunajšom Dome kultúry ŽSR vo Zvolene zhruba 3500 podujatí. Vystupovali tu aj detské železničné súbory a je preto vynikajúce, že tu bude opäť aj folklórny súbor Jánošík. Pre nás je však vynikajúce aj to, že vďaka pôsobeniu Jánošíka táto budova nezanikne a bude ďalej slúžiť na to, na čo slúžila od roku 1964. To je pre všetkých Zvolenčanov vynikajúca správa,“ uviedol primátor Zvolena Vladimír Maňka.
„Dnes je pre náš kraj v oblasti tanečného a hudobného umenia veľký deň. Ja osobne ako bývalý člen vojenského folklórneho súboru Jánošík som sa nikdy nezmieril s tým, že v roku 2012 bolo vtedajším vedením rezortu obrany toto profesionálne teleso zrušené. Veľmi ma teší, že spoločným úsilím sa nám ho podarilo spolu oživiť a som presvedčený, že do nášho kraja takéto teleso s kvalitným umeleckým podhubím určite patrí,“ povedal poslanec NR SR a BBSK Roman Malatinec.
„Som veľmi rád, že ako rodený Zvolenčan môžem byť pri tejto dnešnej udalosti. Chodieval som sem už od malička a preto ma teší, že sa tu spoja dve veci – obnova folklórneho súboru Jánošík a tiež to, že náš kultúrny dom dostane majiteľa, ktorý sa oň bude dobre starať a vytvorí priaznivé podmienky aj pre detské a mládežnícke súbory s dlhoročnou tradíciou,“ zdôraznil poslanec NR SR a zvolenský mestský poslanec Jozef Ježík.
Obnova interiéru aj exteriéru budovy prispeje k rozvoju kultúrneho života v regióne a vytvorí moderné zázemie pre umeleckú činnosť. VÚS Jánošík získa stabilnú scénu a profesionálne podmienky pre svoju činnosť, pričom zároveň bude naďalej poskytovať priestory v rámci spolupráce folklórnemu súboru Marína, detskému folklórnemu súboru Zornička a tiež Divadlu Zelienka. Súbor si kladie za cieľ budovať aktívnu spoluprácu s miestnymi a regionálnymi samosprávami, kultúrnymi a zahraničnými inštitúciami, ako aj so školami s umeleckým zameraním.