Budeme podporovať všetky kroky k obnoveniu mieru v Líbyi

Slovenská republika bude podporovať všetky kroky vedúce k obnoveniu mieru a vytvoreniu slobodnej pluralitnej spoločnosti v Líbyi. „Chcem všetkých ubezpečiť, že SR sa zachová ako zodpovedný člen Severoatlantickej aliancie. Budeme konať zodpovedne,“ vyhlásil dnes minister obrany Ľubomír Galko v reakcii na schválenie rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN.

 


Šéf rezortu obrany pripomenul, že v súčasnosti prebiehajú intenzívne rokovania NATO o ďalšom postupe. „Očakávame, že v prvom kroku bude schválený operačný plán a následne po prípadnom politickom rozhodnutí sa môže začať aj realizovať,“ povedal. Ďalej vysvetlil, že na základe operačného plánu bude schválený zoznam požiadaviek vojenských spôsobilostí, ktorý dostanú všetky členské krajiny NATO. „Na základe neho môžeme vyjadriť, či sme schopní a prípadne ako môžeme participovať,“ uviedol s tým, že v SR je takéto rozhodnutie podmienené súhlasom Národnej rady SR.

 


Štátny tajomník rezortu obrany Róbert Ondrejcsák zdôraznil, že situácia v Líbyi sa neustále mení. „Jednak môže dôjsť k zmene politických stanovísk zo strany líbyjského vedenia a môže dôjsť k zmene situácie aj po stránke vojenskej a politickej. Preto je v tejto chvíli ťažké povedať, aká bude reakcia NATO,“ vyjadril sa. V tejto chvíli sa teda podľa neho nedá, či a akým spôsobom bude SR participovať na základe katalógu požadovaných spôsobilostí.


Autor: MO SR - OpMP, Foto: MO SR - Viktor Cicko - Dátum: 18.03.2011
Hodnotenie:
Čítanosť: 328

Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu