Afganský zápisník - časť 4.

Obrázok k článku
Siréna. „Chlapi, incomming!“ – ozýva sa v kempe. Zo spodných postelí sa na zem zvalia obaja vojaci a nacvičeným pohybom sa vsúvajú pod svoje postele. Ja z poschodovej postele skáčem dolu, rovnako ako kolega pri protiľahlej stene korimeku. Automaticky si líhame vedľa seba do tesnej uličky medzi poschodovými posteľami a čakáme asi tri minúty. Pohľad na hodinky – je desať minút po piatej ráno. Poležiačky si v duchu odrátavame približný čas nevyhnutný na zotrvanie v tejto polohe. Po troch minútach by už mala raketa dopadnúť. Potom rýchlo vstávame, zo skríň berieme tričká, ktoré si po ceste do bunkra obliekame.
 
Prvý útok počas nášho nasadenia v operácii prišiel po ôsmich dňoch. V príprave doma na Slovensku sme venovali značnú časť času práve reakciám na signály raketového, či pozemného útoku. Teraz je to však úplne iné. Raketa môže skutočne dopadnúť hocikam a vziať život. Predchádzajúca rotácia mala počas polročného pôsobenia 38 takýchto útokov. Rakety zväčša dopadali mimo perimetra základne, ale činnosť je vždy rovnaká – zaľahnúť kdekoľvek ste a po troch minútach vyhľadať najbližší betónový úkryt. Tie rakety, ktoré zasiahli základňu, narobili „slušnú paseku“ a vzali životy mnohým koaličným vojakom. Toto riziko sa nedá úplne eliminovať, prežitie tu je aj o šťastí, či osude.
 
Poručík v bunkri počíta prítomných a cez rádiostanicu hlási dozornému SLOVCON-u počet ľudí. Jeden stále chýba. Spolubývajúci hlási, že odišiel pred polhodinou do telocvične. Poručík teda hlási jedného chýbajúceho a čakáme, kedy sa športovec ohlási. V bunkri môžete zostať 20 minút, ale aj tri hodiny, preto je tu uložená aj zásoba balenej pitnej vody. Vyslobodzujúci signál „ALL CLEAR“ prichádza cez amplióny po takmer 50-tich minútach, dúfam, že sa tentoraz nikomu nič nestalo. Rozchádzame sa do svojich ubytovacích buniek, vracia sa aj chýbajúci vojak z telocvične. Poručík dozornému rádiostanicou hlási stopercentnú prítomnosť.
 
Nový deň môže začať. Deň, akých tu bude ešte mnoho. Pozeráme na seba a navzájom si hovoríme: „Vitaj v Afganistane!“Návrat na zoznam

Autor: mjr. Milan Vanga - zástupca veliteľa a hovorca slovenského kontingentu ISAF, Foto: archív - Dátum: 08.06.2011
Hodnotenie:
Čítanosť: 3837

Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu