Afganský zápisník - časť 5. - Vojaci v Kandaháre zachránili česť slovenského hokeja

Finálový zápas Slovenska s Kanadou by si prial na nedávnych majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji snáď každý Slovák. To, čo nevyšlo v Bratislave a Košiciach, sa podarilo našim vojakom v Kandahárskej hokejovej lige.

 

Už pred zápasom mali naši vojaci zmiešané pocity, pretože prvý z dvoch finálových zápasov s Kanadou „skrečovali“, kvôli neobjektívnosti rozhodcu, ktorý v prvej minúte zápasu vylúčil až štyroch slovenských hráčov. Zápas sme teda prehrali 0:5 a napätie pred posledným finálovým zápasom sa pochopiteľne dalo krájať.

 

Kandahárska hokejová liga (KHL) vznikla pred niekoľkými rokmi z iniciatívy kanadských vojakov pôsobiacich na základni KAF v Kandaháre. Nehrá sa však ľadový hokej, ale klasický hokejbal na betónovej ploche v športovej obuvi s hokejkami a loptičkou. Už od začiatku to bola čisto kanadská záležitosť. Ligu hrá aj v súčasnosti dvanásť kanadských mužstiev. Postupne sa k nim pridali dve americké a dve slovenské mužstvá. Počet mužstiev si vyžiadal rozdeliť ligu na dve skupiny. Už v prvom ročníku ligy ukázali Slováci medzinárodnému publiku na základni, prečo je hokej naším najpopulárnejším športom. Rozhodcovia sú Kanaďania a podľa našich chlapov je to jediný dôvod, prečo sa Slovákom nepodarilo zatiaľ ani raz vyhrať ligu a v dvoch ročníkoch skončili druhí. Až do pripojenia sa našich mužstiev do ligy boli zápasy podľa pamätníkov dosť nudné. Až Slováci vniesli do zápasov perfektnú divácku kulisu s vlajkami, bubnami a pokrikmi. Kanaďania zareagovali a na zápasy začali nosiť vlajky s javorovým listom. Liga, aká má byť.

 

„Slovenskóóó, Slovenskóóó, héééjááá héééjááá, heja Slovensko!“ – ozýva sa v centre základne na Board Walk-u, ktorý je promenádou štvorcového tvaru s obchodmi s vojenskými potrebami a tradičnými afganskými výrobkami. Hneď vedľa hracej plochy je ihrisko na plážový volejbal a vo vnútri štvorca je betónová bežecká dráha. Všetky športoviská sú odpoludnia využívané vojakmi až do neskorého večera. Byť v dobrej kondícii je pre vojaka veľmi dôležité. Hráči na hokejových striedačkách si dávajú posledné pokyny pred najdôležitejším zápasom sezóny. Dnes sa rozhodne o všetkom. V prípade prehry skončíme druhí a keď vyhráme, budú nasledovať samostatné nájazdy, ktoré nám môžu priniesť aj sladký pocit víťazstva v KHL.

 

Po urputnom boji našich chlapcov zo strážnej jednotky (druhé slovenské mužstvo v lige tvoria ženisti) po niekoľkých minútach svieti na svetelnej tabuli 1:0 pre nás. Vylučovaní sú hráči na oboch stranách a skóre sa vyrovnáva. O chvíľu už zasa vedieme o dva góly. Keď zaznela píšťalka hlavného rozhodcu oznamujúca koniec riadneho hracieho času, časť arény, kde sa vlnia slovenské vlajky radosťou buráca. Zvíťazili sme nad Kanadou 6:4 a pri troche šťastia môžeme vyhrať aj samostatné nájazdy. Diváci v maskáčoch s červeným listom na ramenách sú smutní, ale neprestávajú dúfať, že hráči z kolísky hokeja napokon pokoria trpaslíka z Európy. V hľadisku to už parádne vrie, keď po prvej sérii nájazdov na oboch stranách nepadol žiaden gól. Potom sa rozvlnila kanadská sieť a radosť Slovákov nemala konca. Schladenie prišlo po vyrovnaní hneď v nasledujúcom kanadskom nájazde. Potom ďalšia bezgólová séria, po nej neúspešný pokus súpera a napokon úspech spečatil presný zásah slovenského hráča do kanadskej bránky. „Sme majstri!“. Hľadisko hlasno ďakuje hráčom za skvelý výkon. Na veľké oslavy však nie je čas. Treba si ísť oddýchnuť Zajtra víťazov čaká dvanásť hodinová služba na vchode do základne v nepriestrelnej veste, prilbe s nabitou zbraňou a kuklou na ústach. Pekelná horúčava raz-dva vyženie z hlavy hokejové myšlienky. Rešpekt, ktorý naši vojaci získali, bude však hriať pri srdci viac a oveľa príjemnejšie ako horúce afganské slnko.
Návrat na zoznam

Autor: mjr. Milan Vanga - zástupca veliteľa a hovorca slovenského kontingentu ISAF, Foto: autor - Dátum: 13.06.2011
Hodnotenie:
Čítanosť: 3512

Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu